Nezištná pomoc neexistuje, alebo ako si zaistíte lepšie pracovné miesto

Tu sa v malej, nevinnej detskej duši zakorenilo semienko vnímania nezištnej pomoci vo forme pomoc - odmena.

Ja predsa pomáham!“ – hovoríte si. „Pre moju rodinu som tu 24 hodín denne 7 dní v týždni.“ To je samozrejmé. Veď predsa nikdy nemôžete vedieť, kedy budete ich pomoc potrebovať Vy.

Aj minule som pomohol babičke cez prechod!“ – namietate. „A dobrovoľníci? Tí predsa pomáhajú – pracujú bez nároku na odmenu. Len pre dobrý pocit...“ Dobrý pocit. Opäť forma odmeny, ktorá dáva našej činnosti zmysel.

Pomoc samozrejme existuje. Dokonca pomoc, pri ktorej neočakávame žiadnu finančnú ani hmotnú odmenu. Ale nie je to nezištná pomoc, pretože kedykoľvek podáme niekomu pomocnú ruku, očakávame odmenu. Tou odmenou môže byť pochvala, poďakovanie, úsmev, dobrý pocit. Niektorí z nás dokonca veria na nekonečnú silu vesmíru, ktorá zariadi, že všetko, čo spravíme, sa nám jedného dňa vráti v podobe vesmírnej šťavy – sladkej ako med, prípadne pekne horkej a hnusnej :P

Môžem Vám však prezradiť malé tajomstvo: byť dobrovoľníkom, myslím tým oficiálne cez nejakú organizáciu, Vám môže zabezpečiť exkluzívny kokteil galaktického šťastia v podobe jednoduchšieho hľadania práce a lepšieho pracovného miesta. Prečo? Tajomstvo spočíva vo výberovom konaní.

Krok 1: Na vypísané pracovné miesto posielajú čerství absolventi svoje životopisy, ideálne v predpísanej tabuľkovej forme, v ktorých udávajú svoju kompletnú životnú cestu aj s najmenšími detailmi, zahŕňajúcimi 2-dňové brigády v obchodných centrách. Takéto životopisy putujú ihneď do koša.

Krok 2: Personalisti, resp. pracovníci oddelenia pre ľudské zdroje prechádzajú zvyšné životopisy a hľadajú ľudí, ktorí sú pre nich zaujímaví. Sledujú ich doterajšie skúsenosti, stáže, jazykové znalosti. Myslíte si, že firmu poskytujúcu softvérové riešenia zaujíma, že ste 2 mesiace brigádovali v Kauflande na oddelení mäsa a lahôdok? Budíček.

Tajná zbraň: Brigáda v supermarkete zaujímavá nie je. Ale práca dobrovoľníka áno. Prečo? Práve preto, že ste niečo robili nezištne, mimo svojich povinností. Je to známka Vašich osobnostných kvalít. Navyše pri dobrovoľníckej činnosti musíte zvládnuť množstvo vecí – získavanie podpory, organizovanie podujatí, komunikácia s ľuďmi... To sú všetko tzv. „mäkké zručnosti“ (a.k.a. soft skills), ktoré sú dnes požadované v každej firme od každého zamestnanca počnúc robotníkom.

Krok 3: Dobrovoľníctvo vo Vašom životopise môže zvýšiť Vaše šance na úspech a zabezpečiť Vám pozvánku na osobný pohovor. Predovšetkým, ak sa mu venujete dlhodobo a priložíte napríklad odporúčací list od Vášho „nadriadeného“ o svojich kvalitách.

Chyták na pohovore: Váš motivačný list, odporúčací list a samozrejme životopis sú to jediné, o čo sa vie personalista na pohovore oprieť. Preto sa Vás na to bude vypytovať. „Prečo ste to robili? Čo Vás k tomu priviedlo? Čo ste sa naučili?“ Pred pohovorom je rozumné pripraviť sa na najrôznejšie otázky o Vašej minulosti, zručnostiach, plánoch do budúcnosti. Vedieť rozprávať premyslene a oduševnene patrí k tomu. Pomôže Vám to zanechať dobrý dojem. Byť úprimný a vyjadriť pravdivé dôvody, prečo ste niečomu zasvätili 2 roky svojho života, je nevyhnutné. „A čo ak poviem, že som to robil len preto, aby som mal zaujímavejší životopis?“ Aj to je odpoveď. A ak je úprimná a zrkadlí sa aj vo Vašich ďalších (nadobudnutých) kvalitách, pre personalistu budete ešte zaujímavejším kandidátom.

Bonus: Prácou dobrovoľníka spoznávate množstvo ľudí, organizácií a firiem a nikdy neviete, kto z nich si Vás zapamätá a neskôr osloví pre spoluprácu. Všimli ste si, že pracovné ponuky na portáloch neponúkajú „exkluzívnejšie“ pracovné miesta? Myslíte si, že tieto miesta nemôžete obsadiť? Možno sa na tieto miesta dostávajú práve aktívni ľudia, ktorí sa už počas činnosti na škole zoznámili s takýmto prostredím.

Kde môžete „dobrovoľníčiť“: Všade okolo Vás existuje množstvo organizácií, ktoré hľadajú dobrovoľníkov. Zvyčajne sa jedná o občianske združenia, nadácie či neziskové organizácie.

Ja osobne (t.j. skromný autor tohto článku) zastupujem program AZU Dobrovoľník. Smernica dobrovoľníckého programu bola schválená len nedávno, takže práve rozbiehame nábor členov. AZU je skratka pre „Aktivita Zvyšuje Úspech“ a naším cieľom je pomáhať študentom rozvíjať sa a dosahovať úspech sériou vzdelávacích modulov a podujatí. Tiež ich chceme podporovať s ich nápadmi a pomôcť im, aby svoje projekty dotiahli do úspešného konca. Na našom internetovom portáli taktiež sprostredkujeme informácie o stážach, projektoch a ďalších podujatiach, ktoré sú zamerané pre Vás, študentov. Dobrovoľníkov potrebujeme, aby sme mohli všetko toto zastrešiť, keďže to robíme ako študenti študentom popri iných činnostiach a nie sme platení na „full time“. Naši dobrovoľníci prakticky dostanú všetko to, čo bežní študenti, ktorí k nám zavítajú, a ešte o niečo viac, pretože oni samotní sa postarajú o plánovanie a chod podujatí, pomoc „strateným študentským dušičkám“ ako aj o chod nášho webu. Tomu zodpovedá rozdelenie dobrovoľníkov do 4 kategórií:

 

  • tútor
  • plánovač
  • realizátor
  • webmaster

 

V lete som od študenta jednej zahraničnej študentskej organizácie počula inšpiratívnu vetu: „Kde na svete získate možnosť vo veku 21 rokov riadiť organizáciu a mať pod sebou desiatky ľudí?“ Chceme, aby naši dobrovoľníci túto možnosť získali a neskôr vymietli s pracovným trhom. Koniec koncov to je poslanie AZU – aktivita zvyšuje úspech.

Viac o našej organizácii zistíte na www.azu.sk. Prečítať si o našom dobrovoľníckom programe, resp. registrovať sa môžete na www.dobrovolnici.azu.sk. Dobrovoľníctvo pomáha rásť celej spoločnosti aj nám samotným. Preto pomáhajme. Dobrý pocit nemusí byť to jediné, čo si z neho odnesieme, či už plánovane, alebo neúmyselne.

Aktuálna správa

Newsletter